sobota 10. července 2010

George Harrison/Brainwashed (2002) - Recenze


Dneska jsem se rozhodl, že vám přiblížím poslední desku velkého hudebníka, skladatele a nejmladšího Beatla George Harrisona. Jmenuje se Brainwashed a byla vydána v roce 2002, tudíž až po Harrisonově smrti. Harrison na albu pracoval až do svého skonu v listopadu roku 2001. Celou tu dobu již tušil, že na tomhle světě už dlouho nebude, a proto o dokončení desky instruoval svého syna Dhaniho Harrisona a Jeffa Lynneho. A ti svou práci odvedli více než dobře.
Tahle deska patří k mým favoritům v Harrisonově tvorbě. Je na ní patrné, jak se chce George vypořádat s blížící se smrtí, jak bilancuje nad otázkou života a smrti. Deska má tendenci na mě osobně působit smutným dojmem, protože si díky ní uvědomuji o jakého hudebíka svět přišel. Zároveň je z ní cítit i optimismus, písničky mají náboj Georgových hitů ze 70. let, ovšem je v nich i stopa jakéhosi loučení, která vás chytne za srdce.
Deska obsahuje 12 písní a opravdu je co poslouchat. Již úvodní song Any road vás svou energií přiměje k poslechu celé této placky. Krásnou skladbou je Rising sun, kterou bych s chutí přirovnal k tak velkým Harrisonovým písním jako jsou např. Here comes the sun nebo My sweet lord. Je to píseň plná teskných kytarových riffů. Skladba Marwa blues je nádhernou instrumentální ukolébavkou. Božským songem je závěrečná Brainwashed - rockové tempo se zde střídá s uklidňující mantrou, která vévodí i konci písně a celé desky. Je to jako splynutí s tichem, jako vyvanutí..
Brainwashed je krásná deska, která byla, myslím si neprávem, až na 18. místě hudebního žebříčku v USA a na 29. místě v UK. Toto album vám připomene, jaký George byl a čeho by mohl ještě dosáhnout nebýt jeho předčasné smrti. Dávám 9/10.

1. Any Road
2. P2 Vatican Blues (Last saturday night)
3. Pisces Fish
4. Looking for my life
5. Rising sun
6. Marwa blues
7. Stuck inside a cloud
8. Run so far
9. Never get over you
10. Between the devil and the deep blue sea
11. Rocking Chair in Hawaii
12. Brainwashed

Žádné komentáře:

Okomentovat