pondělí 3. ledna 2011

Harald Martin - Paul McCartney


Po dlouhé době Vám zase přináším pár slov týkajících se hudby. Tentokrát bych se rád pustil do recenze knihy Paul McCartney od Haralda Martina - německého žurnalisty, který se zabývá již delší dobu děním kolem slavných Beatles. Publikaci vydalo nakladatelství Vitalis v roce 2004, jedná se tedy o poměrně starší kousek.
Je celkem jasné, že o The Beatles a o jejích členech již vyšlo mnoho knih a publikací, přesto má tato dle mého názoru přece jen něco navíc. Během zhruba 250 stránek projdeme celým McCartneyho životem a dílem. Kniha končí rokem 2001 a Paulovo albem Driving Rain. Přece jen 9 let je dlouhá doba a během ní "Macca" vytvořil nové hudební projekty, ale ty snad dostanou místo v jiné publikaci.
Čím mě kniha upoutala? Nejedná se totiž o klasický životopis, ve kterém se ústřední postava vychvaluje a vynáší do nebe, jak tomu často v biografiích bývá. Martin ukazuje i Maccovi stinné stránky, jeho životní neúspěchy a nepovedené projekty. Zajímavé jsou kapitoly, v kterých jsou probírány vztahy Paula a jeho nejbližších hudebních partnerů napříč kariérou. Dozvíme se tak například i to, že nejméně konfliktů v rámci rodiny Beatles měl Paul s Ringem (dodnes s ním spolupracuje na hudebních projektech). Zajímavě je také rozebráno období těsně po rozpadu "Fab four" a McCartneyho hledání nové hudební identity. Dozvíme se také jaké bylo Maccovo chování ve vypjatých či složitých situacích (smrt Lindy, Lennona, rozpad The Beatles). Publikace je doplněna fotkami, které lemují Paulovu kariéru.
Každý koho zajímá životní příběh této velké hudební ikony nebo je tak jako miliony lidí na světě ovlivněn hudbou The Beatles, nechť si přečte tuto knihu. Doporučuju! Není to nuda, přečetl jsem za 3 dny. Nabízí neotřelý pohled na nejbohatšího hudebníka a geniálního písničkáře Paula McCartneyho.

2 komentáře:

  1. Doufám, že je tam Heather vylíčená jako zlatokopecká děvka! :-)) M.

    OdpovědětVymazat
  2. no není :-) je tam vylíčenej jenom začátek jejich vztahu, kdy bylo všechno zřejmě ještě ok :-)

    OdpovědětVymazat