středa 5. ledna 2011

Monet - Warhol


Tak konečně jsem navštívil (téměř v předvečer jejího konce) výstavu Monet - Warhol v Národní galerii. Jaký z toho mám pocit. Jsem zklamaný..
Asi jsem si to opravdu představoval jinak..Pomýšlel jsem na to, že uvidím celou velikou škálu uchvacujících obrazů ze sbírky vídeňské Albertiny, že uvidím takové velikány jako je Monet a jemu podobní. Mýlil jsem se. Asi jsem si měl lépe přečíst popis výstavy nebo nevím, kde se stala chyba.
Už při vstupu do Veltržního paláce jsem byl lehce rozladěn, a to sice značením výstavy..Bylo nám sice řečeno, že máme jet do prvního patra, ale po tom co jsme tam přišli, jsme byli stejně ztraceni jako dole..no nic, po pár chvílích jsme přece jen našli oficiální vchod..celému vstupnímu prostoru vévodí pohled na Jezero s lekníny od C. Moneta. Ha! zaradoval jsem se a začal doufat v podobné pokračování výstavy. Opak byl pravdou. Toto byl jedinej obraz od Moneta. Nechci snižovat uměleckou hodnotu některých děl, ale čekal jsem přece jen více, než jen jednoho Moneta, jeden soubor od Warhola (elektrické křeslo) a dva Lichtensteiny.
Ano, byla zde i povedená díla, která mě oslovila - Max Ernst - Květy na žlutém pozadí, díla A. Rinera připomínající mi apokalyptické výjevy nebo surrealismus v podání R. Magritta.
Čekal jsem do této výstavy přece jen něco navíc, nějaké skvosty z nichž si sednu na zadek..Nebylo to vyloženě o ničem, špatné, ale ani mě to nenadchlo. Kdyby dneska nebyl vstup zdarma, možná bych zalitoval těch dvou stovek, které se za normálních okolností platily za vstup. Toť můj názor.

Žádné komentáře:

Okomentovat